• July 19, 2024
stomatologia

Bruksizm. Czym jest i jak go można leczyć?

Dzięki szeroko rozumianej profilaktyce stomatologicznej będziemy mogli bardzo długo cieszyć się naturalnym uśmiechem oraz dobrą kondycją jamy ustnej. Warto szybko diagnozować wszystkie dolegliwości, jak również podejmować skuteczne leczenie. Jednym z problemów, który coraz częściej dotyka pacjentów w różnym wieku jest bruksizm, czyli nieświadome zgrzytanie zębami i ich zaciskanie. Na szczęście istnieją skuteczne metody jego leczenia.

Każdy z nas jest inny i posiada inne uwarunkowania genetyczne. To przekłada się automatycznie na stan zdrowia, naszą kondycję psychiczną oraz fizyczną. Uśmiech jest tym, na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę. Jama ustna jest delikatna, dlatego należy ją otoczyć szczególna opieką, a gdy pojawią się problemy, podjąć leczenie.

Kompleksową opiekę stomatologiczną otrzymamy w przychodni MCS https://mcs-przychodnia.pl/.

Jedną z przyczyn, która bardzo przyczynia się do tego, że nie możemy czuć się komfortowo, szeroko uśmiechać, również odczuwamy ból, jest niestety bruksizm. To dolegliwość, która dotyczy coraz większej ilości pacjentów.

Co to jest bruksizm?

Bruksizmem określamy zjawisko w stomatologii, które charakteryzuje się systematycznym, ciągłym i nieświadomym zgrzytaniem zębów oraz powodować może również silne zaciskanie szczęki. Efektem jest nie tylko nadmiarowe ścieranie się zębów, konieczność głębszego leczenia stomatologicznego, ale również zmęczenie twarzy, możliwość różnego rodzaju deformacji, problemy z nadmierną pracą szczęki.

Bruksizm to bardzo duży dyskomfort fizyczny, jak również psychiczny. Jego przyczyną mogą być uwarunkowania genetyczne, ciągły stres i zmęczenie. Jedną z przyczyn mogą być również choroby psychiczne, które przechodziliśmy w przeszłości.

Zobacz także: https://papierowemiasto.pl/co-nalezy-zrobic-z-bruksizmem/

Jak można leczyć bruksizm?

Leczeniem bruksizmu zajmują się wyspecjalizowani stomatolodzy, których zadaniem jest przede wszystkim wykonanie diagnostyki, a następnie podjęcie odpowiedniej metody leczenia. Bruksizm można leczyć przede wszystkim poprzez wstawianie na noc specjalnie do tego przygotowanych szyn relaksacyjnych, które zmniejszają napięcie szczęki, jak również odciążają zęby. Po prostu nie ma nie dużego nacisku.

Kolejna metoda to specjalny masaż żuchwy. Można to robić przy wykorzystując metodę tradycyjną, jak również specjalny laser. Jeżeli chcemy również zminimalizować skutki bruksizmu, powinniśmy również zadbać o to, aby maksymalnie pozbyć się sytuacji stresogennych, bardziej odpoczywać.

One thought on “Bruksizm. Czym jest i jak go można leczyć?

Dodaj komentarz