• July 19, 2024
okulary czy soczewki

Soczewki progresywne ułatwiają życie

Niezależnie od wcześniej stwierdzonych wad wzroku, z wiekiem zaczynamy źle widzieć na bliskie odległości. Z pomocą przychodzą wtedy okulary progresywne.

Osoby w dojrzałym wieku, między 40. a 50. rokiem życia, niezależnie od wrodzonych czy nabytych w przeszłości wad wzroku, zaczynają mieć problemy z widzeniem z bliska. Za tę powszechną dolegliwość odpowiada prezbiopia (starczowzroczność): schorzenie związane z naturalnymi zmianami zachodzącymi w oku wraz z wiekiem. Pozornie najprostszym sposobem na prezbiopię są okulary do bliży, czyli „do czytania”, noszone często na zmianę z przepisaną wcześniej parą korekcyjną. Ale czy jest to najlepsze rozwiązanie?

Bezpieczne i wygodne rozwiązanie

Najlepszą opcją jest zastąpienie dwóch par okularów jedną z soczewkami progresywnymi. Soczewki progresywne to rozwiązanie korekcji wady wzroku jednocześnie do dali i do bliży. Powierzchnia soczewek dzieli się na kilka stref odpowiadających różnym odległościom. Pomiędzy tymi obszarami następuje płynne i wygodne dla oka przejście.

Górna część soczewek umożliwia widzenie przedmiotów położonych daleko, niżej jej moc przyrasta tak, by widzieć ostro odległości pośrednie (od kilku metrów do kilkudziesięciu centymetrów). Dolny obszar służy do czytania i patrzenia na odległość poniżej pół metra. Dodatkowo zapewniają estetyczny wygląd, ponieważ część soczewki progresywnej do bliskich odległości jest zupełnie niewidoczna. Z wyglądu okulary progresywne nie różnią się niczym od tradycyjnych okularów korygujących np. krótkowzroczność. – mówi Robert Grabowski, Dyrektor Medyczny Vision Express.

Początkowo soczewki progresywne mogą stanowić pewną trudność związaną z patrzeniem: trzeba się przyzwyczaić do poszczególnych pól widzenia odpowiadających za patrzenie do bliży, do dali lub pośrednie, bo każdy obszar jest innej mocy. Trwa to od kilku godzin do 3 tygodni w zależności od zdolności adaptacyjnych danej osoby i konstrukcji szkła progresywnego. Po krótkim okresie przyzwyczajania można cieszyć się z pełni komfortu i swobody: nie trzeba pamiętać o zabraniu pary „do czytania” ani korzystać z kilku par, by móc coś napisać czy przeczytać. Jedna para okularów progresywnych zapewnia wyraźne widzenie w każdych okolicznościach.

Jak dobrać soczewki progresywne?

„Okulary do czytania” łatwo znaleźć w supermarketach czy aptekach, przez co panuje przekonanie, że wystarczy wybrać takie, w których widzi się wyraźnie. To błąd, każde szkła korekcyjne powinny być dobrane przez specjalistę: optyka lub optometrystę. Źle dobrane szkła mogą skutkować zmęczonymi oczami, bólami i zawrotami głowy czy zamglonym widzeniem.

W przypadku soczewek progresywnych profesjonalne podejście jest o tyle ważne, że produkt „szyty jest na miarę” czyli odpowiada precyzyjnie na potrzeby oka każdej osoby.  Specjalista podczas badania dokładnie sprawdza wzrok, wylicza wartość addycji etc.

Dodaj komentarz