• June 15, 2024
wkacyjna aktywnosc dzieci

Ruch to zdrowie! Jak zachęcić dziecko do wakacyjnych aktywności?

Regularna aktywność fizyczna – obok właściwie zbilansowanej diety – jest niezbędna w każdym wieku. Ruch jest szczególnie ważny w przypadku najmłodszych. To jeden z kluczowych czynników warunkujący prawidłowy rozwój czy ochronę przed niektórymi chorobami. Im szybciej rodzice zachęcą dziecko do różnego rodzaju aktywności, tym większa szansa na to, że w przyszłości nie będzie miało ono trudności z kondycją i sprawnością, a sport traktować będzie jako najlepszy sposób na spędzenie wolnego czasu. Lato to idealny czas na urozmaicone zajęcia ruchowe, które zaszczepią u dziecka pasję do sportu. Co zrobić, aby zapewnić dziecku wakacyjne aktywności, a przy tym świetną rozrywkę – również wtedy, gdy dłuższy urlop nie jest możliwy? Poznaj kilka wskazówek.

Odkrywajcie bliskie okolice

Zaproponowanie dziecku aktywności dostarczającej jednocześnie rozrywki jest możliwe, nawet jeśli nie wyjeżdżacie nad morze, jezioro czy w góry. Czasem umożliwi to niedaleka piesza przechadzka, wypad na rowery czy bilet autobusowy. Wystarczy, że wcześniej prześledzicie mapę okolicy. Znajdźcie interesujące, dopasowane do wieku dziecka miejsca i wyruszcie na wycieczkę. Być może w pobliżu jest nowo powstały park rozrywki, plac zabaw, trampoliny, dmuchańce, ścianka wspinaczkowa czy interesująca ścieżka rowerowa? Warto poszukać też innych atrakcji – zamków, muzeów czy leśnych szlaków. Nawet jeśli dziecko może wydawać się za małe na takie rozrywki, istnieje duże prawdopodobieństwo, że sama wyprawa w połączeniu z ciekawymi opowieściami będzie dla niego niezapomnianym przeżyciem. Zwłaszcza gdy dowie się, gdzie dawniej żyli rycerze, królowie i księżniczki, a pobliski las to dom dla lisów, saren czy borsuków. Każda taka wyprawa to inwestycja w rozwój dziecka i poszerzanie jego horyzontów.

Wodne szaleństwa

Letnie miesiące, takie jak lipiec i sierpień, to okres, gdy pogoda najczęściej bywa upalna. Wtedy idealnym rozwiązaniem na ochłodę jest zabawa w wodzie. Warto pamiętać, że również w mieście jest na to sposób. Sprawdźcie, gdzie w okolicy jest kryty basen (taki pomysł będzie idealny także podczas deszczowego dnia). Być może niedaleko znajduje się park wodny lub kąpielisko na otwartej przestrzeni? W takich kompleksach najczęściej są dostępne różnego rodzaju brodziki, zjeżdżalnie i inne wodne atrakcje, które najmłodsi z dużym prawdopodobieństwem pokochają. Podczas planowania wodnych aktywności zawsze jednak wcześniej sprawdźcie, czy miejsce, do którego chcecie się udać, jest bezpieczne i strzeżone przez ratowników.

Rower, rolki, a może kajaki?

Wspólne zwiedzanie okolicy przy wykorzystaniu roweru, hulajnogi czy rolek to świetny pomysł na aktywne spędzenie letniego dnia. Zaplanujcie sobie ciekawą trasę, która nie znudzi dziecka nieustanną jazdą. Możecie również wyznaczyć sobie konkretny cel, np. wycieczkę do lasu czy zoo.

Lato w mieście

Wakacje to czas, w którym przedszkola i szkoły zwykle są zamknięte. Warto jednak wiedzieć, że niektóre z nich we współpracy z urzędami miasta organizują dodatkowe zajęcia czy letnie wyjazdy. Najmłodsi mogą skorzystać z inicjatywy „lato w mieście”, która zapewnia im opiekę z pełnym wachlarzem interesujących zajęć. Aktywności ruchowych połączonych z zabawą można szukać także w domach kultury czy klubach sportowych, które umożliwiają najmłodszym udział w różnego rodzaju letnich zajęciach – warsztatach, wycieczkach rekreacyjnych, tańcach, gimnastyce i innych aktywnościach. Być może biorąc udział w takich zajęciach, dziecko odkryje w sobie nową pasję?

Dodaj komentarz