• July 19, 2024
pielegnacja wlosow

Niezawodne sposoby na piękne włosy latem

Lato, słońce, wysokie temperatury, morska woda… To tylko kilka z czynników, które mogą mieć negatywny wpływ na włosy w najcieplejszych miesiącach roku. Prawidłowa pielęgnacja to podstawa, dlatego nie należy o niej zapominać. Jakie zabiegi warto stosować? Jakich produktów używać? Poznaj niezawodne sposoby na piękne włosy latem.

Codzienna pielęgnacja włosów to podstawa niezależnie od pory roku. Latem może okazać się ona szczególnie trudna. Zmienna pogoda, częste wyjazdy, zmiana kosmetyków i klimatu mogą negatywnie oddziaływać na kondycję kosmyków. Efektem tego często okazują się osłabione, przesuszone, pozbawione blasku i objętości włosy, które później trudno jest przywrócić do pierwotnego stanu. Dlatego warto poświęcić kilka minut dziennie, aby zadbać o swoje kosmyki i zapewnić sobie piękny wygląd przez cały rok.

Ochrona włosów to must have

Włosy, podobnie jak skóra, narażone są na negatywny wpływ promieniowania słonecznego. Dlatego tak ważne jest, aby je przed nim chronić. Wysokie temperatury rozchylają łuski włosa. Promieniowanie wnika wówczas w jego korę, powodując uszkodzenie. Kąpiele w słonej lub chlorowanej wodzie, które zwykle są nieodłączną częścią wakacji, jeszcze bardziej potęgują negatywny efekt. Skuteczną ochronę zapewnimy stosując kosmetyki zawierające filtr UV. Najczęściej można je dostać w postaci mgiełek, sprayów czy olejków, takich jak WS Academy Serum – Olejek do włosów Czarna Orchidea. Żeby właściwie chronić kosmyki, należy jednak pamiętać o systematyczności, czyli nakładaniu produktu przed każdą ekspozycją włosów na słońce.

Urlop, ale nie od odpowiedniej pielęgnacji

Pielęgnację najlepiej jest zacząć od delikatnego szamponu oczyszczającego. Dobrze, jeśli w jego składzie znajdują się produkty naturalne. Warto pamiętać o odpowiednim nawilżeniu i wzmocnieniu kosmyków, stosując np. WS Academy Eliksir myjący Czarna Orchidea. Latem na włosach osadza się jeszcze więcej pyłów, kurzu, a także piasku, zwłaszcza podczas wakacji na plaży. Czysta skóra głowy to zdrowa skóra, dlatego raz na jakiś czas można wykonać peeling połączony z masażem, który usunie zanieczyszczenia i suchy naskórek, a dodatkowo poprawi krążenie. Kolejnym krokiem, lecz nie mniej ważnym, jest odżywienie. Po całym dniu na słońcu włosy są przesuszone, nie można zatem zapomnieć o aplikacji porządnej, nawilżającej odżywki. Dodatkowym zabezpieczeniem dla kosmyków będzie serum lub olejek. Taka mieszanka odżywi pasma, nada im blask i stworzy barierę ochronną.

Nie tylko kosmetyki

Prawidłowa pielęgnacja to duża część sukcesu, jednak samo stosowanie dobrze dobranych kosmetyków nie wystarczy. Piękne włosy to także rozwaga i odpowiednie traktowanie. Kapelusze, czapki czy chusty to letni przyjaciele wszystkich kosmyków, a szczególnie tych blond i farbowanych.  To właśnie one są najbardziej narażone na przesuszenie i płowienie. Aby temu zapobiegać lepiej postawić na upięcia – warkocze, koki, kucyki – chronią one przed czynnikami zewnętrznymi.

Lato to nie tylko kąpiele słoneczne, ale także wodne. Po każdej z nich, zwłaszcza w wodzie morskiej lub chlorowanej, dobrze jest spłukać włosy pod bieżącą wodą. Chlor i sól mogą bowiem osłabić cebulki, co doprowadzi do nadmiernego wypadania kosmyków. Warto także pamiętać, aby po wyjściu z morza, jeziora czy basenu, nie suszyć głowy w pełnym słońcu. Dużo lepiej jest schronić się w cieniu.

Wakacyjna dieta

Odżywiać włosy powinno się także od wewnątrz. Podstawowym budulcem włosa jest keratyna, czyli białko. W diecie nie może zabraknąć zatem mięsa, ryb, nabiału i roślin strączkowych. Powinny się w niej znaleźć także produkty bogate w kwasy omega-3, czyli na przykład olej lniany, tłuste ryby czy orzechy włoskie. Równie ważne są witaminy A, B, C i D oraz minerały, takie jak: żelazo, cynk, miedź i selen. Dostarczysz ich wprowadzając do swojego jadłospisu ryż, kaszę, orzechy, pieczywo z pełnego ziarna oraz owoce i warzywa. W wyjątkowych sytuacjach możesz także posłużyć się suplementami.

Piękne włosy latem nie muszą wcale być wyzwaniem. Trzeba jedynie pamiętać o kilku podstawowych zasadach i ochronie włosów przed słońcem, a same zabiegi pielęgnacyjne mogą stać się codziennym rytuałem i chwilą relaksu.

Dodaj komentarz