10 najpopularniejszych pytań do…optometrysty
Pandemia koronawirusa oraz związane z nią praca i nauka zdalna sprawiły, że coraz częściej mówi się nie tylko o chorobach oczu, ale i wadach wzroku. Pacjenci szukają informacji – okulista czy optometrysta, czym jest ortokorekcja, jak dobrać soczewki korekcyjne. Na często zadawane pytania odpowiada ekspert-optometrysta z Medicover Optyk.
Czym jest ortokorekcja?
Ortokorekcja jest metodą korekcji wad wzroku, która nie wymaga używania okularów lub soczewek kontaktowych w ciągu dnia. Polega na założeniu soczewki na noc, gdzie nacisk soczewki spowoduje oddziaływanie filmu łzowego na powierzchnię rogówki. To natomiast przesunie nabłonek rogówki z centrum ku obwodowi, redukując tym samym wadę wzroku na pewien czas. Jest to również jedna z kilku metod kontroli krótkowzroczności, której celem jest spowolnienie progresji tej wady wzroku.
Kim jest optometrysta? Jaka jest różnica pomiędzy okulistą a optometrystą?
Optometrysta nie jest lekarzem, a specjalistą korekcji wad wzroku (np. krótkowzroczności, nadwzroczności, astygmatyzmu) i zajmuje się diagnostyką zaburzeń procesu widzenia (np. problemów z akomodacją, ustawieniem oczu). Okulista zaś jest lekarzem i zajmuje się leczeniem chorób oczu (np. zaćmy, jaskry, AMD).
Jak wygląda dobór twardych soczewek ortokorekcyjnych?
Na pierwszym badaniu należy przeprowadzić szczegółowy wywiad, dobrać odpowiednia moc okularową oraz ocenić w lampie szczelinowej przedni odcinek oka oraz jakość i ilość filmu łzowego. Dodatkowo wymagane jest zrobienie topografii (mapy mocy) rogówki, na podstawie której zostaną zamówione odpowiednie soczewki.
Jak wyglądają wizyty kontrolne i jak często się odbywają?
Pierwsza wizyta kontrolna odbywa się już po pierwszej nocy w soczewkach. Ważne, aby pacjent przyszedł na nią w soczewkach na oczach! Sprawdzana jest ostrość wzroku, ocenia się dopasowanie soczewki po podaniu fluoresceiny (kontrastującego barwnika) oraz stan przedniego odcinka oka po zdjęciu soczewek. Kolejne wizyty powinny odbyć się po dwóch dniach, miesiącu, a następnie cyklicznie co trzy miesiące.
Czym się różnią soczewki twarde od miękkich?
Różnica tkwi przede wszystkim w materiale z jakiego są wykonane. Soczewki twarde są stabilnokształtne, charakteryzują się lepszą tlenoprzepuszczalnością oraz subiektywną jakością widzenia względem soczewek miękkich. Niestety są również mniej wygodne, znacznie droższe, wymagają częstszych kontroli oraz nie występują w formie jednodniowej.
Czy ortosoczewki są bezpieczne?
Tak, o ile pacjent stosuje się do zaleceń i przestrzega zaleconych wizyt kontrolnych. Dodatkowo jest to działanie w pełni odwracalne.
Kto może stosować metodę ortokorekcji?
Jest to metoda korekcji przeznaczona dla krótkowidzów, których wada nie przekracza -5,00D, a astygmatyzm jest nie większy niż -1,25D. Należy jednak pamiętać, że pacjenci klasyfikowani są indywidualnie i te wartości mogą się wahać.
8. Jakie są przeciwwskazania do ortokorekcji?
Główne przeciwskazania, to: nieprawidłowa powierzchnia oka, złe parametry filmu łzowego, stosowanie leków/narkotyków, cukrzyca, zbyt duże źrenice, astygmatyzm nie rogówkowy, brak motywacji, trudność ze stosowaniem się do zaleceń.
Jak długo utrzymuje się efekty dobrego widzenia w ciągu dnia?
Przy prawidłowo dobranych soczewkach oraz odpowiedniej elastyczności rogówki efekt może się utrzymywać nawet do kilku dni. Przyjmuje się tutaj dwa etapy:
- faza dopasowania może trwać 10-30 dni (w skrajnych przypadkach nawet 3 miesiące), a jakość widzenia może być zmienna w niektóre dni;
- faza stabilizacji i utrwalenia, której celem jest redukcja liczby nocy w soczewkach, bez utraty widzenia w ciągu dnia.
Jak dbać o soczewki twarde?
Należy przede wszystkim pamiętać o regularnej wymianie soczewek (zazwyczaj są to soczewki roczne) oraz czyszczeniu (również mechanicznym) soczewek przy użyciu odpowiednich dla nich płynów. Możliwe jest również stosowanie płynów oksydacyjnych (na bazie nadtlenku wodoru), w których pocieranie nie jest wymagane. Pamiętajmy, że płyn w pojemniku powinien być wylewany po każdym założeniu i wlewany świeży dopiero tuż przed zdjęciem soczewek, a sam pojemnik powinien być regularnie czyszczony!