Nie zapominaj o stopach zimą

Data dodania 22-01-2015


Zapewne nie jedna osoba się dziwi, dlaczego zima? Oczywiście, lato zarezerwowane jest dla odkrytych stóp, jednak zima to okres kiedy nasze stopy narażone są na wiele niekorzystnych czynników. Ciepłe skarpety i buty z kożuszkiem to niezbędne elementy ubioru, gdy przychodzi mróz. Jednak uwięzienie stóp w takich warunkach powoduje często ich nadmierne pocenie. Z drugiej strony zima to szczególny czas, kiedy chcemy ubrać się stylowo i po prostu ładnie. Wiąże się to ze świętami, sylwestrem, dla nielicznych ze studniówkami, dla większości także z karnawałem i towarzyszącymi w tym czasie imprezami. Karnawał to tańce i przemiła zabawa a także często odkryte buty i cienkie skarpety czy rajstopy. Nieumiejętne pogodzenie ubioru do aury może niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia stóp.


Niska temperatura powoduje, że zaczynamy ubierać ciepłe ubrania. Skarpety i ciepłe buty to nieunikniony element ubioru zimą. Stąd często nadmierne pocenie i rogowacenie naskórka. Stopom oczywiście nie służy przemarznięcie. Zimne stopy mogą skończyć się przeziębieniem lub nawet grypą. Dlatego nosząc ciepłe obuwie należy zwracać uwagę na odpowiedni sposób pielęgnacji stóp. Skóra u stóp pozbawiona jest praktycznie gruczołów łojowych. Ważne jest, aby po każdej kąpieli używać kremów nawilżających. Najlepsze dla stóp to takie, które zawierają w swoim składzie witaminy A, E i F. Takie kremy szybko regenerują i przyspieszają gojenie się popękanej skóry. Jeśli używamy ciepłych skarpet, to najlepiej termicznych albo z naturalnej wełny, które pomogą stopom oddychać w bucie.


Odpowiedni rodzaj obuwia też jest bardzo istotny. But zrobiony ze skóry naturalnej pomaga oddychać stopom, dzięki czemu skóra stóp jest mniej narażona na pocenie i grzybicę. Kiedy zbliża się czas karnawału warto pamiętać nie tylko o wcieraniu w stopy specjalnych kremów nawilżających. Istotne jest, aby pozwalać stopom na odpoczynek. Relaksacyjna kąpiel, moczenie stóp w solach rozgrzewających czy najprostszy masaż to sposób na pobudzenie krążenia krwi, a tym samym na regenerację, dobrą formę i zdrową skórę stóp.