Od czego zależy dobry stan paznokci?

Data dodania 25-01-2015


Jednym z głównych czynników, które korzystnie wpływają na paznokcie jest odpowiednia dieta i jej przestrzeganie. Jednak to, jak się obchodzimy ze swoimi paznokciami wpływa zdecydowanie na ich stan. Niewłaściwe piłowanie, kontakt dłoni z detergentami w związku z nieużywaniem gumowych rękawiczek przy sprzątaniu czy obgryzanie może osłabiać i uszkadzać paznokcie. Dlatego przede wszystkim trzeba porzucić nawyk obgryzania (więcej o metodach pozbycia się tego nałogu opowiemy w kolejnym artykule), chronić dłonie przy każdym kontakcie ze środkami chemicznymi, a do piłowania używać pilników o gradacji 180, które to delikatnie opiłowują płytkę i nie powodują, że paznokcie się rozdwajają.


Dla kobiet, które marzą o długich i zdrowych paznokciach najważniejszą rzeczą jest odpowiednie obchodzenie się z nimi. Ważne jest, aby nie używać czubków paznokci do rozwiązywania supełków czy też rozluźniania sznurowadeł. Czynnością, o której często kobiety zapominają jest… umiejętne używanie opuszków palców przy pisaniu na klawiaturze. Pamiętajcie dziewczyny, stukanie paznokciami o klawiaturę to początek rozdwajania końcówek i przede wszystkim osłabiania struktury paznokcia. Zaniechanie stukania może również przyczynić się do ograniczenia irytacji i polepszenia stosunków szczególnie ze strony męskiej części zespołu w pracy ;-)


Osłabienie naturalnego paznokcia może być również skutkiem zbyt częstego używania nieodpowiednich zmywaczy. Zmywacze mogą bardzo mocno przesuszyć płytkę, a także niekorzystnie wpływają na stan skórek. Aby uniknąć przesuszeń płytki paznokciowej, a co za tym idzie pęknięć i rozdwojeń, warto używać zmywaczy bezacetonowych, najlepiej z dodatkiem sporej ilości witamin, w tym witaminy A i E oraz gliceryny lub substancji odżywczych. Na rynku istnieje również spora liczba odżywek do paznokci. To cenne produkty, które pozwolą zregenerować i „ustabilizować” formę Twoich paznokci. Warto z tym tematem zwrócić się do specjalisty, na pewno nie jedna manikiurzystka zaproponuje Tobie odpowiednią odżywkę i ułoży kurację specjalnie pod stan Twoich paznokci.